we speak english
Меню
Наші послуги

Гіалуронова кислота: 10 відповідей на питання про гіалуронову кислоту (ГК)

Гіалуронова кислота: що це та історія її відкриття

Яку роль виконує гіалуронова кислота в організмі?

Чи виробляється ГК в організмі самостійно?

Роль гіалуронової кислоти в косметології: ефект і переваги

Яку гіалуронову кислоту використовують в косметології?

Гіалуронова кислота для обличчя: застосування, рекомендації

Причини популярності застосування ГК в косметології

Гіалуронова кислота (ГК) являє собою головний “зволожувач” і найбільш відомий компонент косметичних засобів. У статті ми докладніше поговоримо про ГК, її функції і застосуванні.

Гіалуронова кислота: що це та історія відкриття

ГК – це важлива складова людського організму. Її головне призначення – підтримувати водний баланс тканин і брати участь в процесах вироблення колагену й еластину. Практично половина від загального обсягу ГК в людському організмі віддана шкірі. Інша половина – знаходиться в зв’язках, сухожиллях, хрящах, нервах і волоссі, склоподібному тілі ока. У тілі людини вагою 50 кг налічується всього близько 10 грам ГК, тобто її концентрація становить приблизно 0,007%. Близько 30% від цього числа розщеплюється і синтезується заново щодня.

Назва “Гіалуронова кислота” з’явилося в 1934 році. Вчені Карл Мейер і Джон Палмер в публікації журналу Journal of Biological ChemistryГиалуроновая кислота вперше згадали незвичайний очищений полісахарид, виділений зі склоподібного тіла бичачого ока. Саме вони запропонували назвати нову речовину гіалуроновою кислотою (від грец. Hyalos – склоподібний і англ. Uronic acid – уроновая кислота).

Протягом наступного десятиліття після першої публікації про ГК лабораторія Мейєра і ряд європейських дослідників виявили цей полісахарид у різних тварин і виділили в досить чистому вигляді. Поступово вчені прийшли до висновку, що він присутній практично у всіх тканинах хребетних, істотно переважаючи в суглобовій рідині, пуповині, склоподібному тілі ока. Через більш ніж півстоліття з’ясувалося, що ГК в комплексі з протеогліканом агреканом є також основним складовим міжклітинного матриксу.

Сьогодні ми знаємо, що з функціонуванням гіалуронана в сполучних тканинах пов’язані процеси відновлення, ремоделювання, регенерації тканин і органів, а старіння клітин, тканин, органів також тісно пов&’язане з обміном гіалуронана і інших глікозаміногліканів.

Яку роль виконує гіалуронова кислота в організмі?

Біологічна роль ГК в людському організмі величезна. З точки зору шкіри, ГК регулює метаболізм в клітинах, підтримує синтез колагену й еластину, зволожує її, надає їй пружність і молодість. Одна молекула ГК, завдяки своїй будові і вазі, притягує в 700 разів більше молекул води, що пояснює її здатність регулювати водний баланс шкіри.

Виробляється чи ГК в організмі самостійно?

Людина з народження має достатню кількість ГК, але з кожним роком її рівень знижується. З 22-25 річного віку синтез ГК сповільнюється, до 50 років її кількість в організмі знижено вдвічі.

Сучасна медицина представила розробку, яка дозволяє заповнити рівень ГК в шкірі. Іншими словами, створено профілактичний метод старіння. Йдеться про ін’єкції гіалуроновмісних гелеобразних препаратів в шари дерми. Про це поговоримо далі.

Роль гіалуронової кислоти в косметології: ефект і переваги

Сьогодні в ниші косметичної продукції представлена великою різноманітністю засобів з ГК, але слід враховувати один фактор. Її молекула настільки велика, що в складі косметики вона не здатна проникнути в глибокі шари шкіри, на яких відбуваються основні зміни її стану. Саме через розмір молекули ГК з кремів і сироваток залишається на поверхні епідермісу у вигляді плівки, яка блокує випаровування трансепідермальної вологи, тобто попереджає дегідратацію покриву.

Нанесення косметичних продуктів з ГК на шкіру є скоріше профілактикою старіння, ніж методом омолодження. Косметика для обличчя не здатна стати альтернативою більш ефективним методам омолодження – ін’єкціям препаратів з ГК. Саме ін’єкційне введення ГК дозволяє доставити її глибоко в дерму.

ГК дає наступний ефект:

  • Активне зволоження. Основна функція ГК – її інтенсивна гігроскопічність. Вона притягує і утримує значну кількість води. Таким чином не допускає втрати вологи та глибоко зволожує шкіру.
  • Відновлення. Інтенсивне зволоження шкіри та, як результат, – її пом’якшення, активне загоєння ран, мінімізація ризику утворення рубців і шрамів – все це ефект, якого можна досягти при ін’єкціях гіалуроновмісних препаратів.
  • Захист. Оптимальний рівень ГК в шкірі протидіє негативному впливу UV-фільтрів і утворенню вільних радикалів. Підсилює бар’єрні функції епідермісу.
  • Зменшення зморшок. Зморшки стають менш вираженими за рахунок тяжіння вологи молекулою ГК. Крім того, в дермі ГК сприяє синтезу колагену й оновленню клітин.

Важливо відзначити, що головною перевагою ГК є відсутність протипоказань до застосування. Вона може бути використана як для чутливої, так і для алергенної шкіри.

Яку гіалуронову кислоту використовують в косметології?

ГК буває високомолекулярною і низкомолекулярною.

Високомолекулярну (ВГК) отримують з тваринної сировини і плаценти людини. Вона володіє великою за розміром молекулою, що не дозволяє їй проникнути глибоко під епідерміс. Тому вона залишається на епідермісі у вигляді плівки. Т.ч. її основна функція – поверхневе зволоження.

Низькомолекулярна (НГК) – це модифікована ГК. Її отримують шляхом гідролізу (тобто фрагментують велику молекулу) або синтетичним шляхом з деяких бактерій, глюкози, соєвого білка і екстракту дріжджів. Завдяки маленькому розміру молекула НГК проникає глибоко в шкіру.

ВГК входить до складу філерів для ін’єкційного заповнення зморшок і біоревіталізантів. НГК вводять в формули кремів, сироваток і масок.

гиалуроновая кислота в косметологии

 

Гіалуронова кислота для обличчя: застосування, рекомендації

Косметологія пропонує кілька способів введення ГК під шкіру, про які ми згадали вище. Це заповнення зморшок філлерамі, вольюмізація і біоревіталізація.

  • Заповнення зморшок. Філлери, що містять ГК, є наповнювачами, якими можна заповнити зморшки і складки на шкірі і в результаті добитися рівного рельєфу. Як правило, мова йде про носогубні складки, носо-сльозних борозди, кисетні зморшки тощо.
  • Вольюмізація. ГК може бути введена з метою заповнення недоліків об’єму. Наприклад, для формування вилиць, заповнення скроневої зони, корекції носа, збільшення губ.
  • Біоревіталізація. Це мікроін’єкції препаратів з ГК меншої щільності, ніж в філерах. Їх проводять по всій поверхні обличчя, шиї, декольте, кистях рук з відступами в 1-1,5 см. Такі ін’єкції спрямовані на зволоження шкіри і стимуляцію вироблення власної ГК, колагену та еластину.

Результат від заповнення зморшок і вольюмізації помітний відразу після процедури. Ефект зберігається на 8-12 місяців. Після закінчення терміну ГК біодеградується (повністю виводиться лімфою людини). При бажанні пацієнт може повторити процедуру. Біоревіталізація є курсовою маніпуляцією, для тривалого ефекту зволоженої шкіри необхідно 3-5 ін’єкцій з інтервалами в 2-3 тижні. Процедури можна комбінувати між собою.

Причини популярності застосування ГК в косметології

Останні два десятки років ГК вкрай популярна. Введення ГК – простий, природний спосіб усунення зморшок, корекції форми та об’єму губ, лікування шкірних депресій. ГК абсолютно нетоксична і повністю сумісна з тканинами, іншими словами не викликає алергічних реакцій і відторгнення.

Дерматолог клініки Gold Laser Корнійчук Аліна Анатоліївна зазначає:

Сьогодні з повною упевненістю можна сказати, що препарати з ГК є кращими в цій галузі косметичної медицини. Вони дають швидкий і пролонгований результат.

Питання 1: Форми випуску гіалуронової кислоти?

ГК представлена у вигляді таблеток і порошків для перорального прийому, порошків і рідких концентратів для додавання в косметику, в формі філерів або гелів для внутрішньошкірних ін’єкцій.

Питання 2: ГК може заподіяти шкоду? Які протипоказання?

ГК абсолютно нешкідлива для організму, вона не викликає алергічних реакцій та інших негативних наслідків при попаданні всередину. Єдиний несприятливий момент, пов’язані з ГК, – це її неконтрольоване застосування. ГК повинна надходити дозовано. Що стосується ін’єкцій – їх повинен проводити досвідчений лікар-дерматолог.

Питання 3: В яких формах може надходити ГК в організм людини?

ГК може застосовуватися у формі таблеток і порошків для внутрішнього застосування. У формі порошків і крапель використовується для збагачення косметичних засобів. У формі рідких гелів застосовується для внутрішньошкірного введення.

Питання 4: Як отримати найкращий ефект від застосування ГК?

Перед використанням ГК рекомендовано проконсультуватися з дерматологом. При сухій атонічній шкірі можуть бути призначені ін’єкції біоревіталізантів, при явних зморшках і заломах – їх заповнення більш щільними філлерами. Також в якості домашнього догляду багато лікарів рекомендують гіалуроновмісні креми і сироватки.

Питання 5: У яких косметологічних процедурах використовується ГК?

У контурній пластиці і біоревіталізації. Контурна пластика – процедура ін’єкційного заповнення зморшок філлерами з ГК і збільшення об’єму зон на обличчі (губ, вилиць, підборіддя, носа тощо). Біоревіталізація – підшкірне введення препарату з ГК для інтенсивного зволоження дерми і епідермісу.

Питання 6: Чи можна добитися омолодження обличчя за допомогою ГК?

Звісно! За рахунок того, що ГК зволожує шкіру, захищає від вільних радикалів, стимулює власний колаген та еластин, досягається явне омолодження, поліпшення пружності, тонусу і рельєфу. Крім того, коли мова йде про контурну пластику і заповнення заломів і зморшок, ГК дає ефект свіжого, здорового, молодого обличчя.

Питання 7: З якого віку можна використовувати ГК?

Біоревіталізація може бути проведена з 18 років, якщо у пацієнта є прямі свідчення: зневоднення шкіри, перші зморшки, втрата пружності, вугрова хвороба. Якщо шкіра не вимагає посиленого догляду, то біоревіталізацію можна проводити з 25 років для профілактики старіння. Контурну пластику рекомендовано починати також після 25 років.

Питання 8: Як часто можна насичувати організм ГК примусово?

Що стосується контурної пластики – її не слід проводити частіше, ніж розсмоктується філлер (6-12 місяців). Як правило, навіть на місці розчиненого філлера все ще присутній об’єм тканин. Це пов’язано з тим, що на тлі введеної ГК активно синтезувався власний колаген, еластин і ГК людини. Біоревіталізація призначається курсом з 3-5 сеансів раз в 2-3 тижні. Такий курс не потрібно повторювати частіше, ніж 1 раз на рік.

Надлишок ГК здатний привести до набряклості тканин, що виглядає неестетично.

Питання 9: Хто може призначати процедури або як правильно приймати ГК?

Уколи ГК повинен призначати тільки лікар-дерматолог. Проводити їх він має право в умовах стерильного косметологічного кабінету. Прийом ГК всередину також повинен призначатися лікарем.

Питання 10: Перевага застосування ГК в косметологічних процедурах перед використанням ГК в кремах і сироватках

ГК у вигляді внутрішньошкірних ін’єкцій працює активніше. Це пов’язано з її більш дрібним розміром молекули і здатністю проникати глибоко в дерму. У шарах дерми ГК стимулює неоколлагенез (процес синтезу власного колагену, еластину, ГК). Кожна мікромолекула притягує вологу, що дозволяє шкірі уникнути зневоднення. У складі косметичних засобів ГК представлена більшою молекулою, що не дозволяє їй проникнути нижче епідермісу (верхнього шару). Однак, навіть на поверхні епідермісу вона перешкоджає випаровуванню вологи, залишаючись у вигляді непомітної оку плівці.

Джерела:

  1. Stery W., Paus R., Burgdorf W. “Dermatology”.
  2. S. Weinkle “Injection Techniques for Revolumization of the Perioral Region with Hyaluronic Acid”.

Інформація в статті для ознайомлення, не може рзглядатись як медична консультація чи пряма рекомендація спеціаліста для лікування. Прийняття рішення про метод лікування і медицинської допомоги повинно здійснюватись профільним лікарем після очної консультації.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
  • відгук
  • запитання
0 - 0 відгуків
Всі поля повинні бути заповненні.
Ваша оцінка
Всі поля повинні бути заповненні.
Лікарі нашої клініки
Про нас говорять
Записаться к врачу

    ×
    Cпасибо

    Мы обязаны проверить Ваш отзыв на наличие нецензурной лексики или спама. В ближайшем времени Ваш отзыв будет опубликован на сайте.

    ×