we speak english
Меню
Наші послуги

Діастаз прямих м’язів живота: що це, як визначити та чи потрібно лікувати?

Що таке діастаз прямих м’язів живота

Діастаз: причини виникнення

Стадії діастазу живота

Як зрозуміти, що в тебе діастаз?

Чи небезпечний діастаз м’язів живота? Чи потрібно його лікувати?

Діастаз після пологів

Як прибрати діастаз: методи лікування та корекції

Профілактика діастазу

Висновок

Діастаз на животі — це розходження м’язів черевної стінки, яке найчастіше виникає у жінок після вагітності та пологів. На перший погляд проблема може здаватися лише естетичною, але насправді діастаз впливає на поставу, функціонування внутрішніх органів і може спровокувати появу гриж.

Особливо важливо вчасно розпізнати діастаз жінкам у післяпологовому періоді, адже за відсутності корекції стан може погіршуватись.

У клініці Gold Laser пластичні хірурги підбирають метод відновлення анатомії живота — абдомінопластику, мініабдомінопластику або усунення діастазу прямих м’язів живота.

У статті йтиметься про те, як виглядає діастаз, як визначити патологію, які стадії інсують та чим його лікувати.

Що таке діастаз прямих м’язів живота?

Стінки черевної порожнини зсередини вкриті тонкою оболонкою, а зверху розташовані прямі м’язи живота, що йдуть паралельно один до одного. У нормі вони з’єднані щільною сполучною тканиною (так звана біла лінія живота).

При підвищеному внутрішньочеревному тиску, наприклад, під час вагітності, при різкому наборі ваги або важких навантаженнях, ця тканина може розтягуватися і втрачати міцність. В результаті виникає діастаз — це часткове або повне розходження м’язової тканини вздовж середньої лінії.

Діастаз: причини виникнення

Основні причини діастазу прямих м’язів живота:

  • Вагітність та пологи. Через зростання матки та збільшений внутрішньочеревний тиск сполучна тканина між прямими м’язами живота розтягується та слабшає. Особливо високий ризик діастазу при багатоплідній вагітності;
  • Вроджене ослаблення сполучної тканини;
  • Ожиріння та різкі коливання маси тіла, через що тиск на черевну стінку є перманентним та сприяє її розтягуванню;
  • Некоректні фізичні навантаження з акцентом на черевний прес;
  • Вікові зміни, через які тканини втрачають еластичність і мають схильні до деформування;
  • Перенесені операції на передній черевній стінці;
  • Підйом важких предметів;
  • Регулярні закрепи.

Стадії діастазу живота

Стадії діастазу живота

За розміром розбіжності між прямими м’язами розрізняють:

  • I стадія — розходження до 5-7 см. М’язи розходяться трохи, зовні дефект може не візуалізуватися зовсім або проявлятися у вигляді невеликої опуклості по центру живота. У більшості випадків діастаз 1 ступеня піддається корекції за допомогою лікувальної фізкультури та правильного догляду.
  • ІІ стадія — 7-10 см. Зазор більш виражений, може виникнути випинання при напруженні м’язів живота. Часто супроводжується зниженням тонусу передньої черевної стінки та болями в попереку. Потребує комплексного підходу: фізичні вправи, фізіотерапія та апаратні методи.
  • III стадія — більше 10 см. Виражена розбіжність м’язів з помітним випинанням, що нагадує грижу. Може супроводжуватися порушенням функцій м’язового корсету, проблемами із травленням та больовим синдромом. Потрібна хірургічна корекція.

Як визначити діастаз — знає пластичний хірург клініки Gold Laser. Не відкладайте візит до фахівця при характерних ознаках.

Як зрозуміти, що в тебе діастаз?

Як зрозуміти, що в тебе діастаз?

Як зрозуміти, що є діастаз, без звернення до фахівця? Розглянемо характерні ознаки.

Маркери

Легкі болі в епігастральній ділянці (під ложечкою), помірне почуття нудоти, дискомфорт у животі під час ходьби або фізичного навантаження на І стадії.

Провисання передньої черевної стінки, характерне випинання по білій лінії живота, особливо помітне при підйомі з положення лежачи, поглиблення між м’язами при пальпації на II стадії.

Який вигляд має діастаз на III стадії? Випуклий живіт, «валик», порушення травлення, запори, болі в животі, задишка, попереково-тазові болі, болі в спині.

Самодіагностика в домашніх умовах

  1. Ляжте на спину, зігніть ноги в колінах, стопи на підлозі.
  2. Покладіть пальці однієї руки на середину живота, трохи вище пупка.
  3. Повільно підніміть голову та плечі — як на початку «‎скручування».
  4. Обережно промацайте білу лінію живота — якщо між м’язами відчувається поглиблення, в який «провалюються» пальці, — це може бути діастаз.

Важливо! Самодіагностика не може замінити кваліфікований огляд пластичного хірурга. Тільки лікар може точно визначити діастаз м’язів живота, діагностика якого включає пальпацію та УЗД м’яких тканин. Це важливо для підбору безпечної та ефективної тактики лікування.

Чи небезпечний діастаз м’язів живота? Чи потрібно його лікувати?

Це не просто естетична проблема. Без своєчасного лікування він може прогресувати та викликати функціональні порушення:

  • Проблеми з поставою через слабкість м’язового корсета;
  • Хронічні болі в спині, особливо в поперековій зоні, через підвищене навантаження на хребет;
  • Збільшення обсягу живота, так звана опуклість;
  • Ризик внутрішніх гриж.

Кому особливо важливо зайнятися лікуванням:

  • Жінкам після пологів;
  • Тим, хто веде малорухливий спосіб життя;
  • Людям, які планують активні фізичні навантаження.

Діастаз після пологів

Ми поговорили про те, що таке діастаз живота та які причини його викликають. Вагітність — найчастіша з них. По мірі зростання матки та під дією гормонів сполучна тканина, що утримує прямі м’язи живота, поступово розтягується. У період пологів навантаження на м’язовий корсет максимальне — особливо при багатоплідній вагітності або ускладненому розродженні.

Це фізіологічно природний процес, але у багатьох жінок м’язи не повертаються у вихідне становище без грамотного відновлення та підтримки.

Яким має бути післяпологове відновлення?

  • Харчуйте збалансовано, приділіть увагу споживанню білка, вітамінів та колагену;
  • Почніть з легких відновлюючих вправ, що зміцнюють глибокі м’язи живота. Качати живіт при діастазі не слід.
  • Забезпечте здоровий сон і намагайтеся знизити стрес.

Чому не можна качати прес при діастазі? Вправи при діастазі повинні бути щадними та з акцентом на поперечний м’яз живота та діафрагмальне дихання та виконуватися під контролем фахівця. Стандартні вправи на прес при діастазі не рекомендовані, тому що підвищують внутрішньочеревний тиск і можуть посилити ситуацію, навіть спровокувати грижі.

У нашій клініці ви отримаєте вичерпну консультацію щодо того, як усунути діастаз після пологів. Пластичні хірурги підбирають метод корекції розходження та дають рекомендації по догляду за тілом.

Як прибрати діастаз: методи лікування та корекції

Що робити при діастазі м’язів живота? Перше — це звернутися за кваліфікованою допомогою. Залежно від ступеня розходження м’язів та індивідуальних особливостей організму лікування може бути консервативним або хірургічним.

Консервативні методи

  1. Спеціалізована лікувальна гімнастика при дисатазі — для зміцнення глибоких м’язів живота без надлишкового внутрішньочеревного тиску. Вправи від діастазу підбираються індивідуально та виконуються під контролем спеціаліста. Такий підхід дозволяє дбайливо та безпечно повернути тонус м’язів преса та звузити розбіжність.
  2. Міостимуляція — апаратна процедура для скорочення м’язів електричними імпульсами. Спрямована на відновлення м’язового тонусу.
  3. Компресійний бандаж. Чи допомагає бандаж при діастазі? Він допомагає тимчасово підтримувати передню черевну стінку та полегшує симптоми діастазу, але не лікує проблему.
  4. Кінезіотейпи. Тейпування живота при діастазі використовується як допоміжний метод для підтримки м’язів, зниження навантаження на передню черевну стінку та покращення постави. Правильно накладені стрічки зменшують відчуття розходження та дискомфорту.
  5. Апаратні процедури. У клініці Gold Laser проводиться SMAS-ліфтинг — сфокусована дія ультразвуком на глибинні структури для підтяжки та зміцнення м’язового корсету. Це безопераційна корекція живота при початкових проявах діастазу.

Консервативне лікування ефективне на ранніх стадіях діастазу. При важких формах потрібне оперативне втручання.

Хірургічне лікування

Абдомінопластика

Абдомінопластика — хірургічна операція з ушивання м’язів живота, видалення надлишків жиру, шкірних клаптів, гриж і розтяжок, корекції пупка (за наявності показань). Це радикальний метод, який потребує особливої ​​кваліфікації пластичного хірурга. Прибрати діастаз абдомінопластика дозволяє за одну операцію.

Показання: діастаз ІІ-ІІІ стадії з вираженим косметичним дефектом, птоз шкіри, грижі білої лінії живота, дискомфорт, біль, слабкість передньої черевної стінки.

Особливості: стаціонар 1 день, носіння компресійної білизни 4-6 тижнів, обмеження фізичної активності до 2 місяців.

Остаточний результат можна оцінювати не раніше, ніж через 3-6 місяців. Це повноцінна операція, яка вимагає підготовки, здавання аналізів, загального наркозу.

Мініабдомінопластика

Це менш травматичний різновид класичної абдомінопластики, він застосовується у випадках, коли діастаз виражений трохи та потрібна корекція лише нижньої частини живота (нижче пупка). Операція дозволяє як підтягнути живіт при діастазі, так і видалити надлишок шкіри та підшкірної клітковини в нижньому сегменті з мінімальною травматизацією тканин.

Показання: I стадія діастазу, надлишок шкіри та жиру нижче пупка.

Особливості: стаціонар 1 день, носіння компресійної білизни та відмова від спорту на 2-4 тижні. Фінальний результат слід оцінювати через 2-3 місяці.

Роль комплексного підходу

Найбільш стабільний ефект того, як позбудеться діастазу, дає комплексний підхід, який поєднує ЛФК, апаратні процедури та контроль за вагою. При вираженому дефекті проводиться хірургічна корекція. Підібрати оптимальну тактику допомагають спеціалісти Gold Laser.

Профілактика діастазу

Вправи для зміцнення м’язів кора

  • Вакуум: лежачи на спині з зігнутими ногами, на видиху м’яко втягніть живіт до хребта, утримуючи скорочення 5-10 секунд. Повторіть 10-15 разів.
  • «Тазовий нахил»: лежачи на спині, притисніть поперек до підлоги, підтягуючи нижню частину живота. Утримуйте 5 секунд, повторіть 10 разів.
  • Вправа «Кегеля» у поєднанні з диханням: на вдиху розслабтеся, на видиху одночасно втягніть живіт і напружте м’язи тазового дна. Це допомагає увімкнути глибокі м’язи кора.
  • Місток: лежачи на спині, повільно піднімайте таз, активуючи прес і сідниці, живіт не випинайте.
  • Рачки: робіть глибокий вдих, а на видиху м’яко підтягуйте живіт всередину, утримуючи спину прямою.

Важливо! Усі рухи виконуйте без напруги прямих м’язів живота, контролюйте дихання.

Заборонені вправи при діастазі — це ті, що посилюють внутрішньочеревний тиск і перевантажують прямі м’язи живота: скручування, качання преса, класичні підйоми корпусу з положення лежачи, підйоми ніг у положенні лежачи, планка, віджимання, стрибки, біг, присідання зі штангою.

Як правильно відновлюватися після пологів

  • Не поспішайте з фізичними навантаженнями, дайте тілу відпочинок на кілька тижнів.
  • Поступово практикуйте ходьбу, дихальні вправи, вправи Кегеля. Це дозволить як прибрати діастаз у домашніх умовах (на перших стадіях), так і запобігти нетриманню сечі та опущенню органів.
  • Слідкуйте за поставою під час годування та носіння дитини, практикуйте діафрагмальне дихання.
  • Використовуйте бандаж для підтримки ослаблених м’язів живота.
  • Харчуйтеся збалансовано та пийте 1,5-2 літри води на добу.

Важливо! Звертайтеся до лікаря при тривожних симптомах: сильний біль, рясні виділення, розходження м’язів після пологів, слабкість, нетримання сечі. Зверніть увагу, що після пологів з однаковою ймовірністю може з’явитися діастаз у худих людей і тих, хто має надмірну вагу.

Поради щодо зниження навантаження на прес

  • Слідкуйте за поставою;
  • Уникайте підйому важкостей;
  • Відмовтеся від вправ з високим навантаженням на м’язовий корсет живота;
  • Підтримуйте вагу в нормі;
  • Використовуйте післяпологовий бандаж (за показаннями лікаря).

Висновок

Діастаз — це не вирок, а поширена проблема, яка успішно вирішується при своєчасному підході. Сучасна діагностика та грамотна програма відновлення м’язів живота допомагають повернути впевненість у своєму тілі.

Як визначити діастаз прямих м’язів живота? При побоюваннях та характерних симптомах запишіться на консультацію до пластичного хірурга клініки Gold Laser! Наші фахівці проведуть огляд та запропонують оптимальне вирішення вашої проблеми.

Джерела:

  1. Sajjadi AY, Manstein D, Carp SA. Measuring Temperature Induced Phase Change Kinetics in Subcutaneous Adipose Tissues Using Near Infrared Spectroscopy, MR Imaging and Spectroscopy and OCT, 2017.
  2. Rectus Abdominis Diastasis.
  3. Diastasis of Rectus Abdominis Muscles (DRAM) Postpartrum.
  4. S. Dufour, C. Petrusevski “Does research support the current conservative care recommendations for pregnancy-­related diastasis rectus abdominis? A scoping review”. Journal of Pelvic, Obstetric and Gynaecological Physiotherapy.
  5. Akram J. & Matzen S. H.”Rectus abdominis diastasis”. Journal of Plastic Surgery and Hand Surgery.
  6. Almousa S., Lamprianidou E., Kitsoulis G “The effectiveness of stabilising exercises in pelvic girdle pain during pregnancy and after delivery: a systematic review”.
  7. The How To For Keeping Your Skin Looking Young And Beautiful.
  8. «Young!: Look Half Your Age Or Less!», Alexander Jumbo.
  9. Stery W., Paus R., Burgdorf W. «Dermatology».

Інформація в статті для ознайомлення, не може рзглядатись як медична консультація чи пряма рекомендація спеціаліста для лікування. Прийняття рішення про метод лікування і медицинської допомоги повинно здійснюватись профільним лікарем після очної консультації.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
  • відгук
  • запитання
0 - 0 відгуків
Всі поля повинні бути заповненні.
Ваша оцінка
Всі поля повинні бути заповненні.
Лікарі нашої клініки
Про нас говорять
Записаться к врачу

    ×
    Cпасибо

    Мы обязаны проверить Ваш отзыв на наличие нецензурной лексики или спама. В ближайшем времени Ваш отзыв будет опубликован на сайте.

    ×
    Записатись до лікаря

      ×