Варикоз – порушення стану вен нижніх кінцівок, виражене в розширенні поверхневих вен, що супроводжується неспроможністю клапанів і порушенням кровотоку.
Трохи заглибимося в процеси, що відбуваються в кровотоці ніг. Рух крові по аорті, артеріях, судинах забезпечується скороченням серцевого м’яза. Напрямок руху – зверху вниз. Дійшовши до ніг, кров піднімається назад вгору завдяки клапанам, завдання яких саме направити потік крові в цьому напрямку. Крім роботи серця, робота м’язів ніг (скорочення і розслаблення) змушує кров енергійніше рухатися вгору, від клапана до клапана. Цей циклічний процес відбувається в здоровому тілі, без ознак варикозного розширення вен.
Якщо спостерігається розтягнення венозних стінок, то клапани перестають змикатися, тим самим утворюється зазор між ними. Відповідно, відтік крові з нижніх кінцівок сповільнюється і формується венозний застій. Це підвищує ризик розвитку запальних захворювань вен.
Чим небезпечний варикоз?
Поява варикозного розширення вен таїть ряд несприятливих наслідків у разі, якщо вчасно не вжити заходів для його профілактики та терапії.
Захворювання буде постійно прогресувати. Варикоз жевріє самостійно, з посилюванням стану поступово наростають біль, набряклість, судоми. Вени випирають сильніше.
Існує ризик розвитку тромбофлебіту. Розтягування стінок вен і кров’яний застій створюють передумови до формування тромбу – кров’яного згустку в просвіті судини. Утворення тромбів може призводити до розвитку патологічних процесів: порушення кровообігу, закупорки судин, а також, при відриві тромбу і попаданні в легеневу артерію, – навіть до летального результату.
Трофічна виразка – ще одне ускладнення варикозної хвороби. Оскільки порушення кровообігу з часом ускладнює харчування навколишніх тканин, на шкірному покриві ніг, уражених варикозом, може сформуватися незагойна рана – трофічна виразка. Розвиток виразки може спричинити несприятливі наслідки для нижніх кінцівок.
Причини виникнення варикозу
Існує ряд факторів ризику розвитку варикозної хвороби. Поговоримо про кожний з них докладніше.
Спадковість. Слабкість венозних стінок має високу ймовірність передаватися від батьків у спадок. Спадковий фактор в цифрах: якщо один з батьків страждає варикозом, ймовірність його появи у дитини – понад 60%, якщо обоє батьків – ймовірність більше 90%.
Вагітність. Вагітність супроводжена рядом гормональних змін в організмі жінки, які впливають на стан крові. Вона згущується, і, як наслідок, – підвищується ризик утворення тромбів в глибоких венах. У період вагітності жінка в 3-5 разів більше схильна до тромбофлебіту, в порівнянні з не вагітною жінкою.
Зайва вага. Клінічні дослідження довели, що люди з відхиленнями показника ваги від вікової норми, практично в 100% випадків знаходяться в групі ризику варикозної хвороби. Справа в збільшенні навантаження на нижні кінцівки через надлишкову масу. Це призводить до збільшення тиску всередині судин, що провокує розвиток неповноцінності клапанного апарату вен. Так формується застій рідини, дегенерація стінок вен і їх розширення. Крім того, у людей з надмірною вагою спостерігається прискорене серцебиття, оскільки більше тканин потребують кисню і поживних речовинах. Це значно збільшує навантаження на стінки судин і вони виступають сильніше.
Спосіб життя. Малорухливий спосіб життя, тривале перебування за кермом, важкі фізичні навантаження, довгострокова стояча робота, захоплене носіння жінками взуття на високих підборах прямим чином впливають на появу і перебіг варикозної хвороби.
Тісна нижня білизна. Щільно прилягаюча білизна порушує циркуляцію крові в ногах, сковує венозні магістралі на рівні пахових складок у чоловіків жінок, що призводить до оніміння, болю і утворення тромбів.
Особливості раціону харчування. Зменшення кількості свіжих овочів і фруктів в раціоні людини призводить до дефіциту рослинних волокон, необхідних для ремоделювання тканин венозної стінки. Зловживання сіллю загрожує затримкою рідини в організмі і набором зайвої ваги, що дає навантаження на нижні кінцівки. Кава і алкоголь погіршують якість судин і провокують набряклість.
Дисгормональні стани. Засоби гормональної контрацепції, гормонозамісна терапія можуть знижувати тонус венозних стінок через поступове руйнування колагенових і еластичних волокон.
діагностована запущена форма виразки в зоні щиколотки.
Стадії варикозу
Розвиток варикозної хвороби проходить в кілька стадій, для кожної з яких назвемо відмінні риси і симптоми, які супроводжують їх.
Початкова (стадія компенсації). Характеризується повною або частковою відсутністю зовнішніх проявів. У ряді випадків може спостерігатися поява судинних зірочок, а також відчуватися легка вага, дискомфорт в ногах, незначна набряклість. Такі ознаки найчастіше розцінюються людиною як наслідки важкого трудового дня, а не як провісники варикозу.
Друга (стадія субкомпенсації). Супроводжується регулярними болями і судомами литкових м’язів, набряком, явним випиранням і вузлуванням вен, зміною кольору шкіри на темний, синюшний відтінок.
Третя (стадія декомпенсації). Це період яскраво вираженого порушення венозного відтоку. Набряклість нижніх кінцівок спостерігається на постійній основі, свербіж яскраво виражений, відбуваються трофічні порушення в шкірі, можуть формуватися трофічні виразки. Серйозна деформація вен порушує живлення тканин, в них накопичується рідина, консервативні методи терапії вже не будуть ефективними. Таким пацієнтам показане хірургічне втручання.
Кожна зі стадій розвитку варикозу супроводжується ускладненнями, які вимагають своєчасного лікарського втручання з метою попередження погіршення симптомів.
Як вилікувати варикоз
Терапія варикозної хвороби передбачає комплексний підхід і зміну ряду звичок хворого. Поговоримо про них докладніше.
Фізичні навантаження
Лікарі-флебологи кажуть про низку обмежень на заняття деякими видами спорту при захворюваннях вен. Тому познайомимо Вас з тими, які показані і дадуть позитивні зміни в лікуванні варикозу.
Плавання – оптимальний вид фізичного навантаження для осіб з проблемами вен і кровотоку. Прискорення циркуляції крові в поєднанні з легким компресійним ефектом від впливу води дозволяє зменшити тиск на стінки судин. Горизонтальне перебування тіла на поверхні води додатково знімає навантаження з ніг.
Аквааеробіка – лікувально-профілактичний комплекс вправ для поліпшення периферичного кровообігу і припливу артеріальної крові, для полегшення її відтоку по венозних і лімфатичних судинах, а також для підвищення тонусу м’язів. Іншими словами, плавальна гімнастика дозволяє усунути застійні процеси в тканинах ніг з симптомами варикозу.
Спортивна ходьба в помірному темпі сприятливо впливає на стан м’язів і на нормалізацію кровотоку. Фахівці рекомендують займатися ходьбою в компресійному трикотажі і в правильному ергономічному взутті.
Йога та пілатес. Обидва напрямки передбачають стриманий ритм навантаження, що виключає складні комплекси вправ для нижньої частини тіла і положення, що перекривають кровотік в нижніх кінцівках.
Велоспорт. Цей напрямок занять дозволяє активізувати циркуляцію крові по венах, запобігти її застій. Темп повинен бути обраний помірний.
Слід пам’ятати, що будь-який вид фізичної активності, її інтенсивність і регулярність повинні бути узгоджені з фахівцем в приватному порядку.
Компресійна білизна
Технологія виробництва сучасного компресійного трикотажу передбачає забезпечення правильної компресії, а саме: на ділянку над щиколоткою компресія повинна бути максимальною, до верху вона поступово слабшати. Таким чином, кров активно циркулює знизу вгору, відбувається нормалізація кровотоку і рух застояної крові.
Для варикозу характерна втрата еластичності стінками судин. Компресійна білизну повністю допомагає забезпечити їх підтримку завдяки штучно створеному каркасу. Це сприятливо впливає на нормалізацію потоку крові. Клас компресії медичного трикотажу слід вибирати безпосередньо з лікуючим лікарем.
Правильне харчування
Збалансований раціон харчування дозволить підтримувати здоров’я вен. Для цього важливо розуміти, які продукти слід включити в щоденний режим, а від яких відмовитися.
Білок. Оскільки для пацієнтів, які страждають на варикозну хворобу, рекомендовано знижувати навантаження на нижні кінцівки, зменшення маси тіла хворого буде величезним кроком на шляху до цієї мети. Усунути кілька зайвих кілограмів допоможе збільшення кількості білка в раціоні. Для цього рекомендовано акцентувати увагу на вживанні м’яса, риби, нежирного сиру і молока, овочів і фруктів. Прийом жирів необхідно мінімізувати.
Сіль. Як відомо, сіль затримує воду, що загрожує набряком ніг, збільшенням навантаження на них. Сіль у стравах можна замінити поруч натуральних приправ.
Морепродукти. Вони містять велику кількість білка, корисні жири, мідь, а також еластин, який відповідає за зміцнення стінок судин.
Морська капуста. Цей продукт багатий макро- і мікроелементами, міддю, биофлавоноидами. Останні сприяють регенерації судин, покращують еластичність їх стінок, що дозволяє їм витримувати високий тиск з боку крові.
Вітаміни. Володарям проблемних вен дуже рекомендовано збалансувати свій раціон вітамінами Р (рутин) та С. Вітамін Р розріджує кров і покращує кровотік. Вітамін С запобігає ризику утворення тромбів.
Виключити хворим на варикозну хворобу зі свого щоденного раціону слід борошняне, солодке, магазинні соуси, копчене, солоне, а також каву і алкоголь.
Медикаменти
Медикаментозну терапію можна назвати основою в комплексному лікуванні варикозу. Йдеться про системні венотонізуючі засоби (венотоніки). Вони приймаються перорально. Суть їх дії полягає в корекції порушень венозного тонусу, зміцнення стінок судин по всьому організму, а також зниженні в’язкості крові.
Зовнішні венотонізуючі засоби (мазі, гелі, креми) полегшують симптоми варикозу: втому, важкість, набряклість ніг. Багато з них містять у складі гепарин, троксерутин тощо.
Як бачимо, впливати на здоров’я судин і кровоносної системи організму рекомендовано як зсередини, так і за допомогою зовнішніх засобів.
Оперативні форми втручань
Стадія варикозної хвороби, діагностована у пацієнта, зумовлює тип лікарського втручання. Лікарі клініки Gold Laser успішно практикують склеротерапію і хірургічне видалення вен. Познайомимо Вас ближче з кожною з методик.
Склеротерапія – безопераційний метод склеювання стінок судин за рахунок введення спеціального склерозанта. Маніпуляція дає можливість безпечно і швидко усунути судинні сіточки і зірочки, скорегувати варикозне розширення вен.
Пластичний хірург клініки Gold Laser Огородник Ярослав Петрович про склеротерапію:
Флебектомія – повне видалення патологічної вени через невеликі проколи або розрізи на шкірі. Проводиться під місцевою анестезією або седацією.
Обидва методи лікування передбачають носіння компресійної білизни в період до 1 місяця після втручання, проведення УЗД стану вен з метою контролю реабілітаційного періоду і спокій у фізичній активності.
Оперативні форми втручання для лікування варикозного розширення вен в клініці Gold Laser демонструють позитивну динаміку стану нижніх кінцівок. Обидва методи характеризуються простотою проведення, мінімальними ускладненнями і швидким післяопераційним періодом реабілітації. Отримати консультацію хірурга-флеболога можна особисто або в телефонному режимі.
Інформація в статті для ознайомлення, не може рзглядатись як медична консультація чи пряма рекомендація спеціаліста для лікування. Прийняття рішення про метод лікування і медицинської допомоги повинно здійснюватись профільним лікарем після очної консультації.
Лікар-анестезіолог першої кваліфікаційної категорії.
Про нас говорять
Контурная пластика
Вітаю! Я багато років ходжу в клініку “Gold Laser” і дуже від цього щаслива. Така затишна атмосфера, приємні ціни та сервіс! Ніколи не було ніяких зауважень. Хочу щиро подякувати своєму лікареві. Роблю у неї багато процедур для вікової шкіри. Люблю філери. Вони надають молодий і свіжий вигляд. А головне, я впевнена в якості препаратів. Спілкуючись читать далее …