we speak english
Меню
Наші послуги

Гірсутизм: причини та лікування надмірного росту волосся

Види гірсутизму

Симптоми гірсутизму

Причини надмірного оволосіння

Діагностика гірсутизму

Лікування гірсутизму

Гірсутизм — це аномальний ріст волосся у жінок за чоловічим типом на таких зонах, як обличчя, груди, спина, живіт, плечі, сідниці. Викликаний підвищеною продукцією андрогенів (чоловічих статевих гормонів) або чутливістю волосяних фолікулів до цих гормонів.

Види гірсутизму

Порушення класифікується таким чином:

  • Ідіопатичний гірсутизм. Рівень андрогенів у жіночій крові знаходиться в межах норми, немає захворювань ендокринної або репродуктивної систем, гормональний фон без коливань, але при цьому волосяні фолікули мають підвищену чутливість до андрогенів. Оволосіння зазвичай відбувається у підлітковому віці, процес розвивається поступово.
  • Спадковий гірсутизм. Пов’язаний із генетичною схильністю, тобто надмірний ріст волосся спостерігається в кількох поколіннях сім’ї по жіночій лінії. Ця форма захворювання не пов’язана з гормональними порушеннями, андрогени в межах норми. Може зустрічатися серед жінок із Середземномор’я, Південної Азії чи Близького Сходу. Допоміжні симптоми (акне, жирна шкіра, порушення менструального циклу) не спостерігаються.
  • Екзогенний (нейроендокринний) гірсутизм. Викликаний факторами, що впливають на гормональний фон: стрес, анаболічні стероїди, глюкокортикоїди, синдром полікістозних яєчників (СПКЯ), гіперплазія надниркових залоз, пухлини яєчників тощо.

Кожен вид вимагає індивідуального підходу до діагностики та лікування залежно від його причин та клінічних проявів.

Симптоми гірсутизму

Основний симптом захворювання — надмірний ріст волосся у жінок в областях, характерних для чоловічого типу: верхня губа, підборіддя, щоки, груди, живіт, спина, стегна, сідниці. Також можуть мати місце інші ознаки:

  • Прищі;
  • Себорея — це жирна шкіра;
  • Облисіння за чоловічим типом, витончення волосся в області скронь і на маківці.
  • Огрубіння голосу;
  • Збільшення м’язової маси;
  • Збій чи відсутність менструального циклу;
  • Анемія;
  • Безпліддя;
  • Збільшення клітора;
  • Атрофія молочних залоз.

Причини надмірного оволосіння

Підвищений ріст волосся на обличчі у жінок спричинений:

  • Генетикою;
  • СПКЯ;
  • Високим рівнем андрогенів у крові через порушення у роботі яєчників, надниркових залоз або гіпофіза;
  • Ліками;
  • Стресом.

Діагностика гірсутизму

Якщо ви спостерігаєте гірсутизм, до якого лікаря звернутися? Слід записатися до терапевта для комплексного обстеження у кілька етапів:

  1. Збір анамнезу та клінічний огляд пацієнта.
  2. Лабораторні дослідження: аналізи крові на гормони, УЗД органів малого тазу та надниркових залоз, тест на толерантність до глюкози, КТ або МРТ. У поодиноких випадках, коли є підозра на вроджені гормональні порушення, може знадобитися генетичне тестування.
  3. Оцінка супутніх станів, таких як діабет, гіпертонія або порушення ліпідного обміну.

На основі результатів обстеження лікар визначає причину гірсутизму та розробляє план лікування, який може включати медикаментозну терапію, косметичні процедури або зміну способу життя. Також терапевт може направити пацієнта до вузьких фахівців: ендокринолога, гінеколога та дерматолога.

Лікування гірсутизму

Гірсутизм у жінок лікується залежно від його причини, ступеня тяжкості та косметичних проявів. Мета лікування — зменшити ріст небажаного волосся, нормалізувати гормональний баланс і впоратися з можливими супутніми симптомами, такими як акне або порушення менструального циклу.

  • Медикаментозне лікування антиандрогенними препаратами, оральними контрацептивами, глюкокортикоїдами, метформіном.
  • Зміна способу життя: зниження стресу, зменшення маси тіла, підвищення фізичної активності, корекція харчування, лікування основного захворювання (наприклад, синдрому Кушинга, пухлин надниркових залоз чи яєчників тощо).
  • Косметологічні процедури для видалення волосся за чоловічим типом у жінок: гоління, шугаринг, воскова депіляція, електроепіляція, лазерна епіляція. Про кожну процедуру детальніше поговоримо далі.
  • Гоління

Це метод тимчасового видалення волосся з поверхні шкіри без впливу на волосяні фолікули. Він простий, доступний, ціна низька. Однак результати гоління недовговічні — 1-2 дні. Може бути подразнення, вросле волосся.

Шугарінг

Це тимчасове видалення волосся з коренем завдяки використанню цукрової пасти. Процедура може викликати мінімальне подразнення шкіри, але дає більш тривалий ефект порівняно з голінням — 2-3 тижні. Процес буває дискомфортним та болючим, потребує певних навичок фахівця.

Воскова депіляція

Це недовготривале (2-3 тижні) видалення волосся з коренем за допомогою воску. З кожною наступною процедурою відбувається витончення волосся. Метод болісний, викликає подразнення, почервоніння і навіть вросле волосся.

Електроепіляція

Це метод, під час якого використовується електричний струм, що передається через тонку голку у волосяний фолікул для його руйнування. Ефективний для тонкого, світлого та темного волосся, а також для всіх типів шкіри. Підходить для невеликих ділянок. Побічним ефектом може стати почервоніння, набряк, ризик утворення рубців. Належить до курсових і вимагає в середньому 10 сеансів для видалення фолікул.

Вищезгадані методики не лікують жіночий гірсутизм, але допомагають керувати його видимими проявами.

Лазерна епіляція

Це єдиний спосіб видалити небажане волосся з будь-яких ділянок обличчя та тіла надовго. Лазери використовують світлові імпульси з певною довжиною хвилі для впливу на пігмент меланін у волоссі або гемоглобін у судинах, що живлять фолікули. Світло перетворюється на тепло, яке руйнує волосяний фолікул і запобігає його повторному зростанню. Методика дозволяє обробляти великі ділянки шкіри протягом короткого часу. Проходить зручно для пацієнта. Повний курс з 6-8 сеансів дозволяє позбутися волосся на кілька років.

У клініці Platinum Laser ми проводимо лазерну епіляцію трьох видів: на олександритовому, діодному та неодимовому лазері.

Олександритовий лазер з довжиною хвилі 755 нм ефективний для світлої шкіри та темного волосся. Він безконтактний, процедура проводиться при довжині волосся 2-3 мм.

Діодний лазер з довжиною хвилі 810 нм підходить для широкого спектру типів шкіри, включаючи темну, і ефективний для видалення як темного жорсткого, так і тонкого пігментованого волосся. Процедура проходить по гладенько поголеній шкірі.

Неодимовий лазер з довжиною хвилі 1064 нм показаний для світлого та сивого волосся. Є безконтактним та впливає на фолікул через стрижень волосся, тому довжина волоска на момент сеансу має становити 2-3 мм.

Чи можна вилікувати гірсутизм? Так, його можна успішно контролювати та лікувати, але часто це потребує комплексного підходу, включаючи медикаментозну терапію та косметичні процедури. Повне лікування можливо, коли вдається усунути основну причину захворювання. В інших випадках лікування допомагає тримати симптоми під контролем.

Джерела:

  1. Gainder S, Sharma B. Update on Management of Polycystic Ovarian Syndrome for Dermatologists. Indian Dermatol Online J. 2019.
  2. Aesthetic surgery journal / the American Society for Aesthetic Plastic surgery. Hair removal with the long-pulse alexandrite laser.
  3. Journal of Dermatological Treatment. Biological and clinical aspects in laser hair removal.
  4. Laser hair removal, Mayo Clinic Staff.

Інформація в статті для ознайомлення, не може рзглядатись як медична консультація чи пряма рекомендація спеціаліста для лікування. Прийняття рішення про метод лікування і медицинської допомоги повинно здійснюватись профільним лікарем після очної консультації.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
  • відгук
  • запитання
0 - 0 відгуків
Всі поля повинні бути заповненні.
Ваша оцінка
Всі поля повинні бути заповненні.
Лікарі нашої клініки
Про нас говорять
Записаться к врачу

    ×
    Cпасибо

    Мы обязаны проверить Ваш отзыв на наличие нецензурной лексики или спама. В ближайшем времени Ваш отзыв будет опубликован на сайте.

    ×