we speak english
Меню
Наші послуги

Чи варто видаляти родимку – думка дерматолога клініки Gold Laser

Види родимок

Ознаки небезпечної родимки

Чи можна видаляти родимки?

Які родимки варто видаляти в першу чергу?

Родимка (або невус) – це вроджена або придбана доброякісна пухлина на шкірі з вираженим пігментом. Вони можуть локалізуватись на рівні шкіри або підніматися над нею.

Стоит ли удалять родинки

 

Види родимок

Родимки за природою можна розділити на два основних види:

  1. Судинні родимки. Їх формування спровоковано прискореним ростом капілярів крові. Вид таких невусів має змінену структуру судин шкірного покриву.
  2. Пігментні родимки. Дані новоутворення виникають внаслідок надлишку меланіну.

Також невуси можна розділити на вроджені і набуті. Найбільшу небезпеку несуть середні (до 10 мм в діаметрі) і великі (понад 10 мм) родимки, оскільки ризик трансформації їх в злоякісну пухлину високий. Більшість родимок абсолютно безпечні і в їх терапії немає необхідності. Однак, існує ризик переродження родимки у злоякісну пухлину меланому. Це може статися від впливу зовнішніх факторів: УФ-випромінювання, механічного пошкодження. У разі, якщо невус розташований в місці частої травматизації (підошовна область, долоні, талія, шия тощо), таке утворення рекомендується видаляти.

Ознаки небезпечної родимки

Слід зробити акцент на тому, що меланома – один з найнебезпечніших видів онкологічного захворювання, оскільки клітини меланоми розвиваються вкрай швидко. Отже, важливо розрізняти перші ознаки цієї загрози, до яких відносяться:

  1. Асиметрія. Асиметрію не складно виявити, візуально провівши лінію через центр невуса. Якщо обидві частини симетричні, то найімовірніше така родимка повністю безпечна. Якщо ж виявилася асиметрія або межі її рвані, то це привід звернення до лікаря.
  2. Нечіткий контур. Контур невуса може бути розмитим і нечітким. Це може говорити про її приналежність до небезпечного утворення.
  3. Колір. Безпечна родимка характеризується однорідним кольором, переважно коричневим. Якщо ж невус неоднорідний за кольором або має нехарактерне забарвлення (синє, темно-коричневе, біле або кілька кольорів одночасно), то рекомендовано звернутися до онкодерматолога. Також слід звернути увагу на шкіру навколо утворення. Почервоніння або будь-яка інша зміна шкіри по периметру невуса може говорити про його недоброякісність.
  4. Розмір. Розмір родимки в межах норми, найчастіше, не більше 5 мм. Але і утворення більше, ніж 5 мм, не завжди є злоякісним. При розростанні невуса слід негайно звернутися до лікаря-онкодерматолога.
  5. Відчуття. При активному свербінні, больовому синдромі, кровоточивості, запаленні, зміні кольору або розміру родимки дуже важливо своєчасно проконсультуватися з лікарем на предмет її діагностики і видалення.

Чи можна видаляти родимки?

Показано чи ні видалення родимок визначить лікар-дерматолог на очній консультації. Утворення, які не викликають підозру у лікаря, і не турбують пацієнта, видаляти немає необхідності. Їх можна видалити тільки з естетичних причин.

Які родимки варто видаляти в першу чергу?

Лікар на консультації проводить діагностику і оцінює потребу видалення невуса. У медичній практиці бували випадки, коли пацієнт не звертався своєчасно за медичною допомогою для видалення новоутворення. При самому несприятливому результаті може діагностуватися четверта стадія меланоми. Якщо видалення рекомендовано, то метод видалення підбирається лікарем в залежності від природи пухлини, розмірів і розташування. Існують наступні методи видалення родимок:

  1. Хірургічний. Хірургічне висічення є одним з найбільш ефективних методів, оскільки видалення невуса проводиться разом з прилеглими тканинами на відстані 1-2 мм аж до кореня. Висічення невеликих і неглибоких новоутворень проводиться під місцевою анестезією, глибоких і більш масштабних – під загальним наркозом. У разі підозри на злоякісність відокремлений матеріал відправляється на біопсію. На місце висічення накладаються шви (для глибоких і великих новоутворень.
  2. Лазерний. Метод лазерної деструкції невусів – найбільш інноваційний та результативний. Лазерний промінь проникає в шкірний покрив строго на задану глибину і випаровує матеріал. Травматизація методу мінімальна, відповідно, регенерація швидка. Метод лазерного видалення виключає ймовірність інфікування, так як є безконтактним. Також мінімальний ризик появи рубців на ділянці видалення.
  3. Радіохвильовий. Метод доцільно застосовувати тільки для неглибоких утворень. Високочастотні хвилі радіохвильового апарату направляються на тканину, виділяють тепло, під дією якого клітини новоутворення випаровуються. Радіохвильова деструкція протипоказана для осіб, у яких встановлено кардіостимулятор.
  4. Кріодеструкція. Видалення родимок за допомогою низькотемпературного впливу рідким азотом викликає омертвіння родимки. Метод не підходить для утворень в важкодоступних місцях. Важливо враховувати, що видалення азотом – мало контрольований процес і не завжди здатний впливати на глибину кореня утворення, тому можливий рецидив зростання невуса. Процедура досить дискомфортна з точки зору больових відчуттів.
  5. Електрокоагуляція. Методика передбачає вплив високочастотним розрядом електричного струму, який, подібно скальпелю, здійснює мікроскопічні надрізи і зрізає новоутворення. Електродеструкія відмінно підходить для делікатних ділянок (ресничний ряд, періорбітальна зона). Ризик рубцювання тканини після видалення мінімальний.

Якщо невус частково зідраний або травмований, застосовується електрокоагуляція або хірургічне видалення з наступним гістологічним дослідженням, щоб оцінити природу травмованого утворення.

Лікар-дерматолог клініки Gold Laser Дзюба Карина Володимирівна про видалення новоутворень:

При виявленні новоутворень, які, в першу чергу, викликають неприємні відчуття – свербіж, почервоніння, печіння, а також доставляють психологічний й естетичний дискомфорт, рекомендовано негайно звернутися до лікаря-дерматолога для діагностики і постановки діагнозу. У разі, якщо клітини новоутворення викликають підозру, слід видалити таке утворення найбільш відповідним методом.

У клініці Gold Laser лікарі-дерматологи з багаторічним досвідом проведуть діагностику і, при необхідності, видалення родимки на будь-якій ділянці обличчя і тіла з наступним гістологічним аналізом. Ми відповідаємо за Вашу безпеку!

Джерела:

  1. The Recurrent Nevus Phenomenon, John C. Fox, MD; Jon A. Reed, MD; Christopher R. Shea, MD.

Інформація в статті для ознайомлення, не може рзглядатись як медична консультація чи пряма рекомендація спеціаліста для лікування. Прийняття рішення про метод лікування і медицинської допомоги повинно здійснюватись профільним лікарем після очної консультації.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
  • відгук
  • запитання
0 - 0 відгуків
Всі поля повинні бути заповненні.
Ваша оцінка
Всі поля повинні бути заповненні.
Лікарі нашої клініки
Про нас говорять
Записаться к врачу

    ×
    Cпасибо

    Мы обязаны проверить Ваш отзыв на наличие нецензурной лексики или спама. В ближайшем времени Ваш отзыв будет опубликован на сайте.

    ×