we speak english
Меню
Наші послуги

Гранули Фордайса: що це таке і чи потрібно їх лікувати?

Що таке гранули Фордайса?

Гранули Фордайса: причини появи

Чи потрібне лікування гранул Фордайса?

Як прибрати гранули Фордайса

Коли варто звернутися до лікаря?

Висновок

Деякі пацієнти помічають нетипові жовті або білі крапки на губах, слизовій оболонці або на статевих органах. Часто вони викликають занепокоєння, оскільки можуть свідчити про інфекцію, алергію або являти собою прогресуюче новоутворення. Найчастіше йдеться про гранули Фордайса — доброякісні сальні залози. Вони не заразні, не викликають болю та їхній характер виключно естетичний. Тим не менш, їхня поява нерідко викликає дискомфорт і стає приводом для візиту до лікаря.

У нашій клініці постановкою діагнозу займається лікар косметолог-дерматолог. Видалення гранул Фордайса проводиться лазерним способом за наявності показань.

Що таке гранули Фордайсу?

Гранули Фордайса — це неінфекційні утворення доброякісної природи, що є скупченнями сальних залоз на шкірі біло-жовтого або тілесного кольору. Вони трохи виступають над поверхнею шкіри. Їхній розмір від 1 до 3 мм у діаметрі. Фордайса гранули зазвичай групуються по кілька штук, рідше є поодинокими. На дотик можуть бути трохи щільними, але не викликають болю або дискомфорту, не сверблять і не запалюються.

Локалізація:

  • Губи;
  • Край повік в зоні вій;
  • Інтимна зона: у чоловіків — на шкірі статевого члена, мошонці; у жінок — на великих статевих губах;
  • Ареоли сосків.

В інших зонах з активними сальними залозами (пахова область, лобок, пахви) новоутворення, схожі на плями Фордайса, потребують диференціальної діагностики.

Важливо! Гранули Фордайса не є захворюванням, не передаються статевим чи побутовим шляхом і не належать до ЗПСШ. Це доброякісні висипи. Їх легко сплутати з іншими шкірними проявами, тому важливо проконсультуватися з лікарем.

Гранули Фордайсу: причини появи

На підставі дерматологічних оглядів та практичних спостережень до 80% чоловіків та близько 50% жінок мають ці мікроскопічні сальні кісти Фордайса. Їхня виявленість вища у чоловіків через будову шкіри та гормональні особливості (у тому числі — більшу активність сальних залоз).

Від чого з’являються гранули Фордайса (причини):

  • Аномальне розташування сальних залоз ближче до поверхні шкіри.
  • Пубертат, коли підвищується гормональний фон та посилюється робота сальних залоз.
  • Гіперсекреція шкірного сала.

Гранули Фордайса після збільшення губ філерами можуть стати більш помітними через натяг шкіри та збільшення об’єму тканин.

Гранули не передаються при фізичному контакті, поцілунках чи статевому акті.

Чи потрібне лікування гранул Фордайса?

У більшості випадків вони не вимагають лікування, оскільки не загрожують здоров’ю та не викликають ускладнень. Це нормальне анатомічне явище.

Однак звернення до лікаря може бути необхідним у таких випадках:

  • Якщо є сумніви у діагнозі — важливо виключити інші шкірні захворювання чи інфекції;
  • Якщо гранули викликають психологічний дискомфорт чи естетичне занепокоєння — можливе видалення за бажанням пацієнта;
  • Якщо з’явилися свербіж, подразнення, почервоніння чи запалення — потрібен огляд та, за необхідності, лікування.

У нашій клініці ви можете отримати консультацію дерматолога, пройти діагностику і, за бажанням, видалити гранули Фордайса на геніталіях, повіках і губах.

Як прибрати гранули Фордайса

Вони не вимагають обов’язкового лікування, але у разі вираженого косметичного дискомфорту можливі такі методи видалення.

Лазерне видалення

Процедура відбувається за допомогою вуглекислотного CO₂ або ербієвого Er:YAG лазера. Обидва види лазерів впливають контрольовано, тонкий промінь точково випарює поверхневий шар шкіри з гранулою.

Залежно від кількості елементів, процедура займає від 15 до 30 хвилин. Після видалення може спостерігатися легке почервоніння та набряк тканин, які проходять протягом 2-3 днів.

Гранули Фордайса фото до та після

Переваги методу:

  • Точковий та контрольований вплив без пошкодження здорових тканин;
  • Мінімальний ризик рубців;
  • Короткий відновлювальний період;
  • Виражений естетичний ефект за одну процедуру;
  • Підходить для делікатних зон, таких як губи, геніталії, повіки, ареоли;
  • Процедура комфортна, проводиться під місцевою анестезією або без неї;
  • Немає ризику інфікування через безконтактність методу та бактерицидні властивості лазерного променя.

Електрокоагуляція

Це припікання тканин високою частотою через тонкий електрод. Процедура використовується для точкового видалення гранул Фордайса на шкірі та слизових. Зазвичай рекомендована для поодиноких або неглибоких елементів, не підходить для множинних утворень.

Переваги методу:

  • Ефективна для одиничних чи локалізованих гранул;
  • Ефект за процедуру.

Для обробки великих або чутливих ділянок (гранули Фордайса на губах, в інтимній зоні) потрібна висока кваліфікація лікаря, щоб уникнути рубців та шрамів.

Плазмотерапія (PRP)

Це ін’єкція очищеної плазми, одержаної з крові пацієнта. Процедура не видаляє гранули безпосередньо, але у ряді випадків може використовуватися допоміжно за індивідуальними показаннями.

PRP покращує загальний стан шкіри та слизових у зоні локалізації гранул, стимулює регенерацію та нормалізує активність сальних залоз, локально знімає запалення.

Лікарі нашої клініки знають все про те, як лікувати гранули Фордайса, і віддають перевагу лазерному видаленню через високу точність і результативність.

Гранули Фордайса фото до та після 2

Методика не обмежує соціальні контакти пацієнта, не завдає шкоди здоров’ю та ювелірно усуває недоліки із найчутливіших ділянок.

Домашні методи

Видавлювання, припікання гранули Фордайса, лікування народними засобами можуть призвести до запального процесу, приєднання інфекції, утворення рубців та інших негативних наслідків.

Самолікування небезпечне! Тільки косметолог-дерматолог може визначити, чи справді йдеться про гранули Фордайса, та підібрати безпечний метод видалення. Також лікаря кваліфіковано, щоб підібрати мазь від гранул Фордайса.

Коли варто звернутися до лікаря?

Причини для звернення за допомогою кваліфікованого лікаря:

  • Гранули почали збільшуватися у розмірах або стали помітнішими;
  • Змінився їхній колір чи форма;
  • Стрімко збільшилася кількість;
  • З’явився свербіж, печіння, почервоніння чи запалення;
  • З’явилися гранули Фордайса після філера в губи;
  • Є сумніви у діагнозі — важливо виключити ВПЛ, герпес, міліуми та інші утворення. Як відрізнити від герпесу чи папілом — розповідають дерматологи;
  • Викликають психологічний чи естетичний дискомфорт під час розмови, прийомі їжі чи в момент інтимної близькості;
  • Були спроби самостійного видалення чи припікання — це вимагає оцінки шкіри на предмет ускладнень (запалення, рубці тощо).

Важливо! Самостійно відрізнити гранули Фордайса від інших утворень складно — при будь-якому дискомфорті чи зміні зовнішнього вигляду краще отримати медичну консультацію у дерматолога.

Висновок

Гранули Фордайса під очима, в паху та на губах — це косметичний дефект шкіри, який не становить небезпеки для здоров’я людини і не передається від носія. Сучасні косметологічні методи дозволяють видалити їх швидко, безпечно та з мінімальним відновлювальним періодом.

Запишіться на прийом до клініки Gold Laser, щоб отримати професійну консультацію та діагностику від наших фахівців. Лікарі складуть персональний план того, як вилікувати гранули Фордайса швидко та без ризику рецидивів!

Джерела:

  1. Ji Hyun Lee, Ji Hae Lee, Na Hyun Kwo, Dong Soo Yu, Gyong Moon Kim, Chul Jong Park, Jeong Deuk Lee, Si Yong Kim “Clinicopathologic Manifestations of Patients with Fordyce’s Spots”.
  2. N. Pallua, J.P.Stromps “Micro-punch technique for treatment of Fordyce spots: a surgical approach for an unpleasant condition of the male genital”.
  3. Sook In Ryu, Jae Yeong Jeong, Ko Eun Kim, Hwa Jung Ryu “Fordyce Spots Treated by an Intralesional Insulated Microneedle Radiofrequency Device”.
  4. Stery W., Paus R., Burgdorf W. «Dermatology».

Інформація в статті для ознайомлення, не може рзглядатись як медична консультація чи пряма рекомендація спеціаліста для лікування. Прийняття рішення про метод лікування і медицинської допомоги повинно здійснюватись профільним лікарем після очної консультації.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
  • відгук
  • запитання
0 - 0 відгуків
Всі поля повинні бути заповненні.
Ваша оцінка
Всі поля повинні бути заповненні.
Лікарі нашої клініки
Про нас говорять
Записаться к врачу

    ×
    Cпасибо

    Мы обязаны проверить Ваш отзыв на наличие нецензурной лексики или спама. В ближайшем времени Ваш отзыв будет опубликован на сайте.

    ×
    Записатись до лікаря

      ×