we speak english
Меню
Наші послуги

Невус: що це і чому може перейти в меланому?

Причини появи

Як утворюється невус?

Що таке меланома, основні симптоми

Види меланом

Лікування і видалення меланом

Як запобігти появі меланом?

Невус – це специфічне шкірне пігментоване утворення доброякісного характеру, яке має тенденцію перероджуватись в злоякісне. Воно складається зі скупчень меланоцитів (клітин, що містять пігмент меланін) або невусних клітин.

невус удалить киев

Причини появи

Невуси можуть бути вродженими і набутими. Придбані, як правило, формуються при коливаннях гормонального фону: в період пубертату, під час виношування плоду і в період клімаксу. Також їх поява може бути спровокована стресовими станами організму, хронічними алергічними або інфекційними захворюваннями дерми (дерматити, вугри, псоріаз), а також будь-якого роду генетичними порушеннями. Однак головним і значющим фактором розвитку нових і переродження вже наявних доброякісних невусів в злоякісні часто служить ультрафіолет.

Процес переродження називається “малігнізація”, злоякісний невус носить назву “меланома”.

Як утворюється невус?

Невус утворюється з різних клітин, складаючих шкірний покрив: пігментних клітин (меланоцитів), судинних клітин, клітин сальних залоз. При впливі внутрішніх (гормони) і зовнішніх (UV-промені) чинників на певній ділянці шкіри накопичується меланін, утворюючи новоутворення коричневого кольору плоске або опукле по формі. Таке утворення і є невус.

Дерматолог клініки Gold Laser Хворостенко Марія Євгенівна зазначає:

Невуси не є небезпечними для життя і здоров’я людини. Але часта їх травматизація, тривале і регулярне перебування людини на сонці, потрапляння на його поверхню хімічних речовин значно підвищують ризик малігнізації, тобто переродження невуса в меланому.

Що таке меланома, основні симптоми

Меланома (іншими словами рак шкіри) – злоякісна пухлина, яка розвивається з меланоцитів, що відрізняються інтенсивним забарвленням і здатні виробляти пігмент меланін. Меланома визнана дуже агресивною, оскільки швидко розростається і дає метастази у внутрішні органи. Рак шкіри у жінок частіше діагностується на нижніх кінцівках, у чоловіків – на тулубі. Іноді меланома може вражати сітківку ока, слизові оболонки, анус і піхву, також обличчя.

Симптомами імовірної меланоми виступають:

 • асиметрія;
 • нечіткий край;
 • нехарактерний, відмінний від відтінків коричневого колір: чорний, червоний, фіолетовий, синій, бордовий;
 • збільшений діаметр (понад 6 мм);
 • різке зростання невуса, поява зубчастого краю або зростання над поверхнею шкіри.

Будь-який зі спостережуваних симптомів слід розглядати як привід негайно звернутися до дерматолога.

Види меланом

Діагноз “меланома” ставлять дерматоонкологи по результату цитологічного і гістологічного дослідження клітин невуса. Розрізняють такі види меланом:

 • Поверхнева меланома. Зовні має схожість з бляшкою чорного кольору з глянсовою поверхнею. Швидко розростається в діаметрі. При ранній діагностиці добре піддається лікуванню.
 • Долонно-підошовна меланома. Має вигляд піднятої родимки темного забарвлення з характерним більш світлим обідком навколо. Визнана агресивною формою раку шкіри.
 • Піднігтьова меланома. Нагадує смужку чорного кольору на нігтьової пластини. Небезпечна з тієї причини, що її можуть сприймати як результат удару фаланги пальця. Якщо така смуга з’явилася без травми – варто негайно проконсультуватися з лікарем.

 • Меланома слизової оболонки. Вражає як відкриті ділянки (слизову оболонку губ, повік), так і слизову статевих органів (ануса, піхви).
 • Меланома типу злоякісного лентіго. Утворення розвивається на ділянках сонячних опіків, навіть через кілька років.
 • Вузлувата меланома. Виглядає як синювате або фіолетове утворення над шкірою, яке іноді може боліти і кровоточити. До даного типу раку більш сприйнятливі чоловіки старше 50 років.

Лікування і видалення меланом

Для боротьби з меланомою медицина пропонує:

 • Хірургічне висічення. Злоякісний невус видаляють разом з краєм здорової шкіри товщиною 1 см за допомогою скальпеля.
 • Хіміотерапію. Хіміотерапія в вигляді крапельниць з препаратами, які руйнують ракові клітини, використовуються для терапії меланом.
 • Імунотерапію. Імуномодулятори “запускають” природні захисні ресурси організму, які спрямовані на боротьбу з переродженням клітин невуса.

Як запобігти появі меланом?

Щоб невус не переродився в меланому, слід дотримуватися наступних правил:

 1. Мінімізувати час знаходження під прямими сонячними променями, особливо в найактивніші години: з 11 до 16.
 2. Використовувати сонцезахисні засоби з фактором захисту SPF 50 і більше.
 3. Скоротити ризик травматизації невусів. Якщо родимка локалізується на ділянці, де висока ймовірність її травмування (наприклад, на шиї, де вона може стикатися з коміром сорочки, на обличчі чоловіка, де її можна зрізати бритвою або зачепити, на плечах і лопатках, де часте зіткнення з бретельками бюстгальтера тощо), її краще видалити.
 4. Проходити щорічне обстеження утворень у дерматолога. Позаплановий візит до лікаря необхідний, коли невус почав кровоточити, хворіти або швидко розростатися.

Запрошуємо вас на консультацію до наших досвідчених дерматологів клініки Gold Laser. Наші лікарі проведуть діагностику утворення, запропонують методи видалення і розкажуть докладно про профілактику невусів.

Джерела:

  1. The Recurrent Nevus Phenomenon, John C. Fox, MD; Jon A. Reed, MD; Christopher R. Shea, MD.
  2. “Дерматоонкологія (Злоякісні новоутворення шкіри, первинні лімфоми шкіри)”.
  3. Stery W., Paus R., Burgdorf W. “Dermatology”. 

Інформація в статті для ознайомлення, не може рзглядатись як медична консультація чи пряма рекомендація спеціаліста для лікування. Прийняття рішення про метод лікування і медицинської допомоги повинно здійснюватись профільним лікарем після очної консультації.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
 • відгук
 • запитання
0 - 0 відгуків
Всі поля повинні бути заповненні.
Ваша оцінка
Всі поля повинні бути заповненні.
Лікарі нашої клініки
Про нас говорять
Записаться к врачу

  ×
  Cпасибо

  Мы обязаны проверить Ваш отзыв на наличие нецензурной лексики или спама. В ближайшем времени Ваш отзыв будет опубликован на сайте.

  ×